Έχασε από την ΕΘΑ και οπισθοχώρησε

echase-apo-tin-etha-kai-opisthochorise Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας από την ΕΘΑ με 83-75  σε εξ αναβολής αγώνα για την 11η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν η 8η ήττα της ομάδας μας σε 13 παιχνίδια η οποία έπεσε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ανόρθωση μπήκε με τέσσερις πόντους του Paulicap και δύο του Brandley για να προηγηθεί με έξι πόντους (0-6) στο 3′, ενώ στο 8′ με το τρίποντο από τον Βαρσό έφτιαξε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (12-23). Μετά το καλάθι του Curry, ακολούθησε σερί έξι πόντων για την ομάδα της Αμμοχώστου που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15 πόντους (14-29).

Η ίδια διαφορά ήταν και στο 14′ μετά το λέι απ του Paulicap (23-38). Στη συνέχεια ακολούθησε σερί δέκα πόντων για την ομάδα της Έγκωμης που στο 17′ με το δίποντο του Dixon πλησίασε στους πέντε (33-38). Ο ίδιος καλαθοσφαιριστής ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (36-40).

Η ομάδα μας στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν με σερί και με τις βολές του Bradley στο 21′ ήταν μπροστά με 11 πόντους (36-47). Στο 24′ η ΕΘΑ μετά από δύο βολές του Curry και καλάθι από τον Κey μείωσε στους πέντε (45-50), ενώ στο 26′ έφθασε στη διαφορά ενός καλαθιού (53-55) μετά το λέι απ του Curry. H Ανόρθωση δεν έχασε το προβάδισμά της και με τη βολή του Wade έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με τρεις πόντους (58-61).

Στο 36′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 70-70 με το καλάθι του Key, για να πάρoυν το προβάδισμα στο 37′ με το τρίποντο του Dixon (73-72). Στο 38′ η Ανόρθωση μείωσε σε 75-74 με το δίποντο του Bradley, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτιάχνουν σερί έξι πόντων και μισό λεπτό πριν από το τέλος με τις βολές του Curry έγινε το 81-74. Η διαφορά τελικά πήγε στους οκτώ (83-75), μετά από μία βολή του Βαρσού για την Ανόρθωση και δύο του Curry για την ΕΘΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-29, 36-40, 58-61, 83-75