Ήττα και οπισθοχώρηση

itta-kai-opisthochorisi Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Την ήττα γνώρισε χθες η πετοσφαιρική Ανόρθωσις στο Λευκόθεο από τον ΑΠΟΕΛ με 3-2 σετ σε 134 λεπτά και οπισθοχώρησε από την 2η θέση στην 4η, έναν πόντο πίσω από την Αναγέννηση.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις βρέθηκε ένα βήμα από το σετ 23-24, αλλά ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε στους έξτρα πόντους 28-26 σε 30’ και άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις ήταν ανώτερη και επικράτησε με 16-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε προβάδισμα δυο πόντων στο τρίτο σετ (17-15, 20-18) για να κερδίσει 26-24 στους έξτρα πόντους και προηγήθηκε εκ νέου με 2-1.

Η ομάδα μας απάντησε στο τέταρτο σετ επικρατώντας με 22-25 σε 31’ και ισοφάρισε 2-2 σετ οδηγώντας το παιχνίδι στο πέμπτο σετ το οποίο και χάσαμε με 15-09.

Τα Σετ: 28-26, 16-25,26-24, 22-25, 15-09

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Ευσταθίου, Shlomin, Vanags, Xρυσοστόμου,Uuscari – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Aντωνιάδης,Beρέϊς, Πέτρου.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Χριστοφόρου, Χρυσοστόμου, Ustinov, Ζηκάκης, Glivenko, Viller – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Σαββίδης, Χατζηφιλίππου, Δημητρίου, Κοντός.