Ήττα στην πρεμιέρα των play-offs

itta-stin-premiera-ton-play-offs Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η ομάδα μας στον πρώτο αγώνα των play-off απέναντι στην συμπολίτισσα Νέα Σαλαμίνα με 1-3 σε 125 λεπτά.

Οι νίκες πλέον είναι 2-1 υπέρ της Νέας Σαλαμίνας και έτσι η ομάδα μας θα πρέπει να πάρει το διπλό στο “Σπύρος Κυπριανού” για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Στο πρώτο σετ η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 27-29 σε ένα κλειστό σετ με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ελαφρύ προβάδισμα 19-20 και να επικρατεί σε 34’. Η Ανόρθωσις στο δεύτερο σετ πήρε προβάδισμα 19-12 και επιβλήθηκε 25-18 σε 26’ ισοφαρίζοντας 1-1 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα στο τρίτο σετ είχε το προβάδισμα και επικράτησε 30-32 σε 37’ και προηγήθηκε 1-2 σετ. Η ομάδα των «ερυθρολεύκων» ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ (22-17) και επικράτησε 20-25  σε 28’ και επικράτησε 1-3 σετ.

Τα σετ: 1-3 (27-29, 25-18,30-32,20-25)

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Χρυσοστόμου, Viller, Ζηκάκης, Glivenko, Ustinov, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Χατζηφιλίππου, Σαββίδης, Δημητρίου, Παπαλεοντίου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K.ΑΔΑΜΟΥ): Andrade, Νικολάου, Vjatkins, Σαββίδης, Παφίτης, Thiel – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Λίμπερο: Xαραλαμπίδης – Aλλαγές: Xατζηβασίλη, Χρίστου, Αχιλλέως.