Ηττήθηκε αλλά έδειξε ότι μπορεί!

ittithike-alla-edeixe-oti-borei Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στον πρώτο αγώνα για τη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης απέναντι στην ΑΕΚ στο “Κίτιον” με 83-72. Η Ανόρθωσις κοίταξε κατάματα την ΑΕΚ και σε κάποιες στιγμές του αγώνα έδειξε ότι μπορεί να επιβάλει το παιχνίδι της, απέναντι στους Λαρνακείς.

Η ομάδα μας το πάλεψε αλλά δυστυχώς στο τέλος η ΑΕΚ με κάποιες περίεργες αποφάσεις των διαιτητών (όποτε φτάναμε ή μπαίναμε μπροστά στο σκόρ) κέρδισε τον αγώνα. Περίεργες αποφάσεις που εκνεύρισαν και τον πιο ήρεμο φίλαθλο που βρισκόταν σήμερα στο Κίτιον.

Αλήθεια ακόμα προσπαθούμε να καταλάβουμε γιατί δόθηκε το 5ο φάουλ πάνω στον Μουόσα από τη στιγμή που στη συγκεκριμένη φάση δεν υπήρχε καν φάουλ, αλλά και να υπήρχε δεν το έκανε ο Μουόσα…

Στην 1η περίοδο, παίχθηκε ένα παιχνίδι που είχε γρήγορο ρυθμό, αλλά με την ομάδα της ΑΕΚ, να κρατάει ένα ελαφρύ προβάδισμα, που ήταν σε σταθερά επίπεδα. Ωστόσο οι παίκτες μας, ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και έτσι, έμεναν κοντά στο σκορ, ενώ λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου, προηγήθηκαν με 18-17. Όμως στο τέλος, ήταν η ΑΕΚ μπροστά με 21-18.

Στη 2η περίοδο, ήταν και πάλι η αντίπαλος ομάδα, που κρατούσε το προβάδισμα και με τη δική μας να είναι πιο δυνατή στην άμυνα και να κρατιέται κοντά στο σκορ. Μάλιστα στο 17`, η Ανόρθωση πέρασε μπροστά με 35-32, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου, ήταν η ομάδα της ΑΕΚ που είχε το προβάδισμα με σκορ 42-39.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 51-43, με την ομάδα μας να μειώνει σε 51-46, αλλά υπήρξε πρόβλημα με τα 4 φάουλ που είχε χρεωθεί ο Μουόσα. Παρόλα αυτά όμως, οι παίκτες μας φυσικά και δεν εγκατέλειπαν τη μάχη, με τη διαφορά να κυμαίνεται γύρω από το +3 για την αντίπαλο ομάδα, που προηγήθηκε στο φινάλε της 3ης περιόδου με 61-57.

Απέμενε η 4η περίοδος και στο 33`, η ομάδα μας μείωσε σε 64-62. Η ομάδα μας διεκδικούσε τη νίκη και ενώ το παιχνίδι έμπαινε στα τελικά χρονικά του σημεία και παρά το ότι στο 35`, έφυγε από το παιχνίδι ο Μουόσα με πέντε φάουλ. Στο σημείο εκείνο η ΑΕΚ προηγείτο με 68-62.
Στο 37`, η αντίπαλος ομάδα, προηγήθηκε με 72-62, αλλά πλέον η κατάσταση, ήταν αρκετά δύσκολη για τους παίκτες μας, καθώς μετά και τα 5 φάουλ του Μουόσα, με τον ίδιο τρόπο, έφυγαν από το παιχνίδι και οι Βάρσος, Ελευθερίου…

Δεκάλεπτα: 21-18, 42-39, 61-57, 83-72

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 14 (2), Brown 27 (2) , Χριστοδούλου 6, Hunt 22, Μαντοβάνης, Σιζόπουλος 4 (1), Μανωλόπουλος, Κορωνίδης, Παντελή 6 (1), Greesham 4.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Ελευθερίου 7 (1), Βάρσος 13 (2), Sanadze 17 (1), Davis 15 (1), Μουόσα 5 (1), Τομπάζος, Βύρωνος, Μαυρομμάτης, Paulicap 15.