Γκαγιέχο: “έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας”

gkagiecho-echoume-polli-douleia-brosta-mas Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Δηλώσεις παραχώρησε ο προπονητής της ομάδας μας, Νταβίντ Γκαγιέχο, στην κάμερα της Cytavision αμέσως μετά το νικηφόρο 0-2 απέναντι στον Οθέλλο αλλά και αργότερα στην δημοσιογραφική.

Πιο κάτω οι δηλώσεις του αμέσως μετά τον αγώνα:

Ξεκινήσατε καλά το φετινό πρωτάθλημα. Παρόλο που κινδύνεψε σε κάποιες στιγμές, εντούτοις η ομάδα σας κατάφερε να μη δεχθεί κάποιο γκολ και πετυχαίνοντας ένα δεύτερο γκολ φύγατε με το τρίποντο:
Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλή ομάδα, έβαλε το γκολ και έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο το πρώτο, η ομάδα αποσυνδέθηκε, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά καταφέραμε να συγκεντρωθούμε και να τελειώσουμε το παιχνίδι.

Η ομάδα δεν είναι στο 100%, αλλά κατάφερε να πάρει δύο τρίποντα στις δύο πρώτες αγωνιστικές απέναντι σε δύο ομάδες που ήρθαν από τη 2η κατηγορία όμως πάντα βάζουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Πόσο σημαντικό είναι το 2 στα 2 αναλογιζόμενοι ότι η ομάδα δεν είναι ακόμα στο 100% της ετοιμότητας της;
Είμαστε μακριά ακόμα από αυτό που πρέπει να είμαστε, δουλεύουμε σκληρά. Από τους 6 διαθέσιμους βαθμούς πήραμε και τους 6 και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Πήραμε καινούργιους παίκτες και γίνεται μια πολύ σοβαρή δουλειά.

Θα υπάρξει περαιτέρω ενίσχυση;
Ψάχνουμε στην αγορά, έχουμε κάποιες θέσεις που χρειάζονται ενίσχυση, όμως εξαρτάται από το τι θα υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά. Η διεύθυνση δουλεύει πολύ καλά για να βρει τους κατάλληλους ποδοσφαιριστές.

Όλα όσα είπε στη δημοσιογραφική:

Είδαμε δυο διαφορετικά ημίχρονα. Ήταν πολύ δύσκολο να παίξεις με ένα αντίπαλο που παίζει με 5-4-1. Παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είμαι ικανοποιημένος από το 2ο ημίχρονο, δε βγήκαμε με ενθουσιασμό για το 2ο γκολ αλλά πρέπει να κρατήσουμε και τα θετικά, όπως το ότι πήραμε ξανά τον έλεγχο και σκοράραμε. Το πρωτάθλημα είναι μακρύ, είμαστε μόλις στην 2η αγωνιστική και έχουμε πολλή δουλειά μπροστά μας.

Πόσο σας προβλημάτισε ότι άργησε πολύ να έρθει το 2ο γκολ;
Στο 2ο ημίχρονο είναι αλήθεια πως ο αντίπαλος μας πίεσε και άξιζε περισσότερα όμως πρέπει να κρατάμε και τις νίκες, είναι πολύ σημαντικές. Είχαμε ένα δύσκολο αντίπαλο που πήρε ισοπαλία από τον Απόλλωνα και πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι από τη νίκη.