Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός

defteri-itta-kai-apokleismos Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Την ήττα δέχθηκε στον αποψινό αγώνα, με αντίπαλο τη Μπνέι Χερζίλια του Ισραήλ, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Κορμέντ της Ουγγαρίας για τον 6ο προκριματικό όμιλο του FIBA Europe Cup και έτσι, στην πρώτη της διεθνή εμφάνιση σε επίσημη διοργάνωση, η Ανόρθωση μας έμεινε εκτός ομίλων, μετά και το χθεσινό άτυχο αποτέλεσμα απέναντι στην Κορμέντ.
Δεν είναι δικαιολογία, είναι γεγονός. Δυο δύσκολα παιχνίδια, μέσα σε δυο μέρες για την ομάδα μας, ενώ η ομάδα του Ισραήλ, δεν είχε μιαν ανάλογη διαδικασία (ξεκούραστη).
Αλλά, ας μη ξεχνάει κανείς ότι το πραγματικό μεγάλωμα της ομάδας μας, τώρα είναι που αρχίζει και τα καλύτερα έπονται!
Στο αποψινό παιχνίδι, η έμπειρη ομάδα του Ισραήλ, κέρδισε με σκορ 87-63.
Οι παίκτες μας προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό, ειδικά στο 1ο ημίχρονο, σημείο στο οποίο το σκορ ήταν 35-32 για την Ισραηλινή ομάδα.
Πριν όμως προχωρήσουμε στην περιγραφή του αγώνα, επιβάλλεται να αναφερθούμε και στην εντυπωσιακή παρουσία, αρκετών φίλων της ομάδας μας, που βρέθηκαν στο γήπεδο, όπως και ψες και με την ακούραστη ιαχή και φωνή τους, έδωσαν ένα σαφές μήνυμα, ότι θα είναι δίπλα στην ομάδα μας, πόσο μάλλον καθώς από εδώ και πέρα, θα αγωνίζεται στην Κύπρο!

Εντυπωσιακό ήταν με μια λέξη το ξεκίνημα για την ομάδα μας, η οποία ήταν εύστοχη και έχοντας επιβάλει έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι της, προηγήθηκε στο 5με 17-6. Στη συνέχεια όμως, ήταν η ομάδα του Ισραήλ, που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να μειώνεται συνεχώς η διαφορά, μέχρι που η Χερζίλια προηγήθηκε με 19-17 και στο κλείσιμο της 1ης περιόδου με 21-19. Η ομάδα από το Ισραήλ, ήταν πολύ δυνατή στην άμυνα κατά τη 2η περίοδο, με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται οι δικοί μας παίκτες να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα. Έτσι, η Χερζίλια, κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα της τάξης των 5 πόντων, μέχρι και την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου, χρονικό σημείο στο οποίο η ομάδα του Ισραήλ προηγήθηκε με 35-32. Τα πράγματα δυσκόλεψαν πάρα πολύ για την ομάδα μας κατά την 3η περίοδο, από τη στιγμή που η Χερζίλια και επιθετικές λύσεις είχε, αλλά και αμυντικές, αλλά και σε κάποιες καθοριστικές φάσεις… πήρε και κάποια σφυρίγματα, όπως για παράδειγμα την άδικη έξοδο του Μαραγκού από το παιχνίδι, λίγο μετά το 25…
Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να ξεπεράσει τους 15 πόντους η διαφορά και στο 30`, η Χερζίλια, προηγήθηκε με 65-46.
Απέμενε η 4η περίοδος κατά την οποία ο στόχος για την ομάδα μας, ήταν να προσπαθήσει για το ότι καλύτερο δυνατό.
Η διαφορά παρέμενε κοντά στο +20 για τη Χερζίλια και ενώ ο χρόνος κυλούσε, δυστυχώς όμως σε βάρος της ομάδας μας. Η Χερζίλια κράτησε ως το τέλος το προβάδισμα και τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 87-63.
Δεκάλεπτα: 19-21, 32-35, 46-65, 63-87.
Οι συμμετοχές και οι πόντοι της Ανόρθωσης: Χόρτον 15 (2), Νοταρίδης, Τομπάζος, Τρετιακόβ 6, Βύρωνος, Μαραγκός, Μουόσα 7, Σκίνερ 15 (1), Τάλτον 2, Τέιλορ 16, Βάρσος 2.