Εκτός έδρας ήττα στην πρεμιέρα από τον Απόλλωνα

ektos-edras-itta-stin-premiera-apo-ton-apollona Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ομάδα γυναικείας πετοσφαίρισης απέναντι στον Απόλλωνα μέσα στο Απόλλων αρένα για την πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος. Η νέα ομάδα που έκτισε ο Πίοτρ Ματέλα με 5 μεταγραφές (3 ξένες και 2 Κύπριες), κατά διαστήματα έπαιξε αρκετά καλά και έδειξα να έχει καλά στοιχεία χωρίς όμως να έχει τη διάρκεια που θα χρειαζόταν για να κερδίσει την περσινή φιναλίστ του πρωταθλήματος στην έδρα της.

Το πρώτο σετ αρχικά έδειχνε ισορροπημένο και το σκορ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 7-6. Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας έκαμε ένα σερί με 8 πόντους και εν τέλει πήρε το πρώτο σετ με 25-16 σε 23 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας ήταν καλύτερη και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκόρ με εξαίρεση ένα σερί 6-0 από τον Απόλλωνα που από 7-12 έκανε το 13-12. Η ομάδα μας βρήκε τον τρόπο μπήκε ξανά μπροστά και τελικά πήρε το σετ με 17-25 σε 26 λεπτά.

26-24 το τρίτο σετ υπέρ του Απόλλωνα με την ομάδα μας να δείχνει πολύ καλά στοιχεία αλλά δυστυχώς στις λεπτομέρειες η αντίπαλος ομάδα κατάφερε στο τέλος να κερδίσει το σετ μέσα σε 32 λεπτά.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Απόλλωνα να κατακτάει και το τέταρτο σετ με 25-23 σε 34 λεπτά