Κακό ξεκίνημα, ένταση και εν τέλει ήττα από την ΑΕΚ

kako-xekinima-entasi-kai-en-telei-itta-apo-tin-aek Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Την ήττα από την ΑΕΚ γνώρισε η ομάδα μας στην 5η αγωνιστική της Basket League με σκορ 76-58.

Η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στον αγώνα και η ΑΕΚ πριν συμπληρωθούν 5 λεπτά αγώνα ήταν μπροστά με 15-4.  Η ΑΕΚ συνέχισε να μεγαλώνει τη διαφορά και λίγο πριν το 7`, έφθασε στο +19, όταν το σκορ πήγε στο 23-4.  Η ομάδα μας με 10-0 σερί μείωσε σε 23-14, ενώ με το τέλος της 1ης περιόδου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 26-14.

Στην 2η περίοδο το παιχνίδι είχε λίγο πολύ τον ίδιο ρυθμό με την ΑΕΚ να αυξάνει τη διαφορά ξανά αλλά λίγο πριν το ημίχρονο η ομάδα μας έφτασε στο -10 με 38-28 αλλά εν τέλει το ημίχρονο έληξε με το σκορ να φτάνει στο 44-31. Στο 17`32“ δημιουργήθηκε ένταση, που απέφερε την αποβολή του Μαντοβάνη για την ΑΕΚ αφού κινήθηκε απειλητικά σε ποδοσφαιριστή της ομάδας μας που ήδη ήταν στο έδαφος. Ένταση δημιουργήθηκε και με στελέχη της ΑΕΚ αφού ο διοικητικός τους ηγέτης διέσχισε το γήπεδο για να έρθει σε αντιπαράθεση με κόσμο της ομάδας μας.

Στις αρχές της 3ης περιόδου, η ΑΕΚ άνοιξε ξανά τη διαφορά στο +19, όταν προηγήθηκε με 50-31 και παρότι ήταν ακόμη νωρίς, τα πράγματα δυσκόλευαν για την Ανόρθωση. Η ομάδα μας με 9-0 σερί, έδειξε να αντιδράει και μείωσε σε 59-46.  Το σερί της Ανόρθωσης, έφθασε στο 14-2, με το τέλος της 3ης περιόδου, σημείο στο οποίο το σκορ έγινε 61-51.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου η διαφορά έπεσε στους 7 (61-54) όμως μετά η ΑΕΚ έλεγξε τον αγώνα και το τελικό σκορ έφτασε στο 76-58.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 44-31, 61-51, 76-58.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 23 (1), Jones 11, Brown 16, Σιζόπουλος 12 (4), Μαντοβάνης 2, Σιμιτζής 2, Λοϊζίδης 1, Hunt 6, Παντελή 3 (1).

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Βάρσος 5, Talton 4, Μαραγκός, Horton 22 (2), Skinner 6, Taylor 12, Τρετιακόβ 6 , Μόουσα 3 (1).