Μεγάλη νίκη απέναντι στην ΑΕΚ η Ανόρθωσις

megali-niki-apenanti-stin-aek-i-anorthosis Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Μια μεγάλη νίκη πέτυχε ψες η μπασκετική Ανόρθωσις απέναντι στην ΑΕΚ στη Β’ Τεχνική σχολή Λεμεσού στο ντέρμπι κορυφής για τη 15η αγωνιστική της 1ης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League με 82-72.

Στην αρχή του αγώνα η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε στο 4` με 16-6, απέναντι στην ομάδα μας.

Στη συνέχεια όμως η Ανόρθωσις αντέδρασε και με 9-0 σερί, έριξε τη διαφορά στον πόντο (16-15) και μέσα από ένα συνεχιζόμενο γρήγορο ρυθμό, η Ανόρθωσις προσπέρασε στη συνέχεια με 20-19.

Σε πιο αργό ρυθμό ξεκίνησε η 2η περίοδος, αλλά η Ανόρθωσις εύρισκε λύσεις και έτσι το ημίχρονο έληξε στο 49-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας κράτησε συνέχεια το προβάδισμα της και εν τέλει ήρθε η μεγάλη νίκη με το 82-72.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 49-43, 66-60, 82-72.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 2, Τρετιακόβ 10 (2), Μουόσα 12 (2), Horton 21 (6), Skinner 17 (2), Talton 16 (4), Τομπάζος, Μαραγκός 4.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 13 (1), Σιμιτζής 8 (2), Brown 27, Hunt 16, Μαντοβάνης 3 (1), Bishop 2, Σιζόπουλος 3 (1), Λοϊζίδης, Παντελή.