Γκαγιέχο: “Το ποδόσφαιρο είναι να κάνεις τις ευκαιρίες σου γκολ” (βίντεο)

gkagiecho-to-podosfairo-einai-na-kaneis-tis-efkairies-sou-gkol-vinteo Ακολουθήστε Τα νέα του Φοίνικα και στο Google Newsgoogle-news

Διαβάστε πιο κάτω τις δηλώσεις του προπονητή μας μετά το ισόπαλο 0-0 μεταξύ της ομάδας μας και του ΑΠΟΕΛ για την πρεμιέρα της Β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο ήξερε που να πιέσει για να δημιουργήσει τις ευκαιρίες, δυστυχώς όμως δεν καταφέραμε να κάνουμε τις ευκαιρίες μας γκολ και παίξαμε και πολύ καλά στην άμυνα το πρώτο ημίχρονο. Το ποδόσφαιρο είναι να κάνεις τις ευκαιρίες σου γκολ, ξέραμε ότι αν έμπαινε η ομάδα θα κέρδιζε περισσότερα και θα έπαιζε καλύτερα όμως δεν ήρθε.

Το δεύτερο ημίχρονο είχαμε καλές στιγμές αλλά δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο στο πρώτο. Υπήρχαν και κάποιες καθυστερήσεις στο δεύτερο ημίχρονο, περίπου 10 λεπτά, και είναι και αυτό μια αρετή του ποδοσφαίρου, όταν μπορείς να προκαλέσεις τις καθυστερήσεις και να σπάζεις τον ρυθμό του αντιπάλου.

Όσον αφορά τις αλλαγές έγιναν αυτές που θεωρήσαμε ότι θα παίρναμε το παιχνίδι με αυτές και πιστεύαμε είτε από τα πλάγια είτε και με σέντρες έχοντας ψηλούς ποδοσφαιριστές θα μπορούσαμε να παίρναμε το παιχνίδι.

Με τον Μακούν και τον Περέα πιστεύεις ότι μπορεί η ομάδα να αλλάξει εικόνα;
Ο Μακούν σήμερα έπαιξε αριστερά και έκανε πολύ καλό παιχνίδι. Ο Περέα είναι ένας ποδοσφαιριστής πρώτης κατηγορίας Ισπανίας, σίγουρα έχει πολύ ποιότητα όμως έχει καιρό να παίξει και χρειάζεται κάποιο χρόνο για να αποδώσει στο μέγιστο. Για την κούραση, όταν παίζεις με ισοδύναμους σου αντιπάλους όσο προχωράει το παιχνίδι η ομάδα κουράζεται στο τέλος αλλά η γνώμη μου είναι ότι δεν κουραστήκαμε αλλά σε κάποιες περιπτώσεις φτάναμε αργά στη φάση και ήταν τακτικό το θέμα από τα λάθη και όχι από την κούραση.

Δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα ή φάση:
Θα ανησυχούσα περισσότερο αν δεν φτάναμε μέχρι εκεί, μέχρι τις ζώνες κινδύνου. Για την τελική προσπάθεια, έτσι είναι το ποδόσφαιρο, κάποιες φορές είναι ένα καλό κοντρόλ κάποιες φορές δεν καταφέρνεις να κάνεις το τελείωμα, όμως θα συνεχίσουμε να επιμένουμε ούτως ώστε η ομάδα να μπορέσει να σκοράρει περισσότερο. Οι ποδοσφαιριστές είναι οι πρώτοι που θέλουν να τελειώνουν τις φάσεις. Αυτό που κάνει η τεχνική ηγεσία είναι μέσα από την τακτική να βρίσκουμε περισσότερες ευκαιρίες.

Τελειώνοντας θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο. Είναι ένα θέαμα ο κόσμος της Ανόρθωσης. Να ετοιμαστούν για το παιχνίδι της Πέμπτης γιατί τους χρειαζόμαστε. Πρέπει να φορτίσουμε τις μπαταρίες, μας ενδιαφέρει πάρα πολύ το Κύπελλο.

Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές και τη δουλειά που κάνουν καθώς κάθε βδομάδα τα δίνουν όλα στο γήπεδο.